5 EASY FACTS ABOUT IRYDOTOMIA LASEROWA DESCRIBED

5 Easy Facts About irydotomia laserowa Described

5 Easy Facts About irydotomia laserowa Described

Blog Article

Przed rozpoczęciem procedury pacjent otrzymuje krople zwężające źrenicę w celu napięcia tęczówki i udostępnienia jak największej jej powierzchni. Następnie podaje się krople znieczulające oko. Irydotomia laserowa przeprowadzana jest w pozycji siedzącej.

Jednym z podstawowych badań kwalifikujących do zabiegu irydotomii laserowej jest UBM gałki ocznej. Istotną częścią przygotowań do procedury jest badanie pola widzenia.

Irydotomia laserowa jest zabiegiem wytworzenia otworu w obwodowej tęczówce w oku z jaskrą zamkniętego kąta. Otwór ten tworzy "przetokę" pomiędzy komorą tylną oka, gdzie produkowana jest ciecz wodnista, a komorą przednią gdzie ta ciecz wypływa. Zabieg stosowany jest najczęściej z powodu budowy oka, jego wąskiej przestrzeni w komorze przedniej powodującej jaskrę zamkniętego kąta przesączania. Często powodem do jego wykonania jest przebyty ostry atak jaskry. Inną postacią neuropatii jaskrowej, w której wykonywana jest irydotomia jest jaskra barwnikowa.

Zwykle jest to jej górna, obwodowa część. Okulista wykonuje w niej niewielki otwór, dzięki któremu ciecz wodnista swobodnie przepływa pomiędzy przednią a tylną komorą oka. W 10 sposób dochodzi do zmniejszenia ciśnienia wewnątrz gałki ocznej.

Co oznacza ból oka po irydotomii? Ból oka po irydotomii pojawia się stosunkowo rzadko. Zwykle jest on wynikiem zastosowanych przed zabiegiem kropli zwężających źrenicę.

Czy irydotomia jest bezpieczna? Irydotomia laserowa jest zabiegiem bardzo bezpiecznym. Jest to procedura stosunkowo szybka i prosta do wykonania, dzięki czemu obarczona jest niskim ryzykiem powikłań. Zabieg wykonany za pomocą lasera wykazuje się również znacznie większym bezpieczeństwem niż irydotomia chirurgiczna. Czy irydotomia jest refundowana przez NFZ? Tak, możliwe jest wykonanie irydotomii laserowej na NFZ. Czas oczekiwania na operację może być dłuższy w porównaniu do zabiegów wykonywanych prywatnie.

Irydotomia laserowa ma za zadanie poszerzenie kąta i umożliwienie cieczy wodnistej dotarcie do beleczkowania i dalszych dróg odpływu z oka. Wskazaniem do wykonania tego zabiegu jest jaskra pierwotna zamkniętego kąta lub potwierdzony badaniem okulistycznym wąski kąt komory przedniej o dużym ryzyku zamknięcia. Irydotomia laserowa wykonywana jest również w niektórych przypadkach jaskry barwnikowej, gdzie kąt jest wprawdzie otwarty, ale celem zabiegu jest wypłaszczenie podstawy tęczówki i zmniejszenie jej kontaktu z obwódką rzęskową, co zmniejsza ilość wysypującego się barwnika.

Irydotomii laserowej nie zaleca się osobom, u których zdiagnozowano przymglenie rogówki mające wpływ na brak wglądu do komory przedniej. Inną dolegliwością, która może wykluczyć pacjenta, jest spore spłycenie komory przedniej albo ostre zamknięcie kąta komory przedniej.

Ciecz wodnista jest płynem, który wypełnia tylną i przednią komorę gałki ocznej. Jest ona produkowana przez wyrostki rzęskowego ciała rzęskowego do komory tylnej oka, skąd przepływa przez otwór w tęczówce (źrenicę) do komory przedniej oka. W następnym etapie przez tzw.

W związku z wykonaniem zabiegu Irydotomia, można uzyskać zwolnienie lekarskie od lekarza okulisty przeprowadzającego zabieg.

Laserowe leczenie jaskry rozpoczyna się od podania znieczulenia miejscowego w postaci kropli do oczu. Następnie na gałkę oczną nakładana jest specjalna żelowa soczewka, która ma za irydotomia laserowa zadanie wizualne powiększenie aspectów kąta przesączania, co umożliwia precyzyjne wykonanie zabiegu.

Irydotomia laserowa jest bezbolesna i bezpieczna. Jedynym przeciwwskazaniem do niej jest brak odpowiedniej przezierności rogówki. Zabieg trwa Alright. 5 min.

Zobacz jakie informacje zbieramy za pomocą ciasteczek i w jakim celu to robimy. Możesz dostosować swoje zgody. Nie musisz zgadzać się na wszystkie warianty.

Jaskra jest groźną chorobą oczu, która prowadzi do write-upępującego zaniku nerwu wzrokowego. Konsekwencją nieleczonej choroby jest całkowita i nieodwracalna ślepota. Dlatego też kluczową rolę pełni wczesne rozpoznanie i leczenie jaskry.

Report this page